0224 224 85 85 info@mukaddesozcan.com Pzt - Cmt: 9.00 - 19.00
Dental Care

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı aniden belirip bazen de iz bırakmadan ortadan kaybolabilen, üzeri beyaz kepeklerle kaplı kızarıklıklarla seyreden bir cilt hastalığıdır. Bu bölgeler bazen kaşıntılı olabilir. En çok etkilenen bölgeler genellikle diz, dirsek, saçlı deri ve kalçadır. Oldukça sık görülür.

Nedeni
Toplumda her yüz kişiden ikisinde görülen bu hastalıkta kalıtımın rolü olduğu düşünülür. Genetik yatkınlığı olan kişide stres hastalığı başlatır. Ayrıca enfeksiyonlar ve bazı ilaçlar da hastalığı tetikleyebilir.

Sedefli kişilerin derisi tahrişe karşı duyarlıdır. Yaralanma, çizilme, basınca maruz kalma durumlarında o bölgede sedef yaraları oluşur.

Normalde derinin çoğalma döngüsü 3-4 hafta iken, bu hastalıkta 3-4 gün kadar kısalmıştır. Bundan dolayı ciltte mum lekesi gibi sedef rengi kabuklaşma olur.

Tipleri
En sık görülen kronik plak tipi sedef hastalığında diz, dirsek, gövde ve saçlı deride daha sık olmak üzere vücudun her yerinde uzun süre kalan plaklar gelişir.

Kızarıklıkların 1 cm’den küçük ve çok sayıda olduğu damla psöriyazis en çok çocuklarda görülür ve üst solunum yollarında yerleşen streptokok mikropları ile tetiklenebilir.

Sedef plakları keskin sınırlarını kaybedip genişleyerek birleşebilir. Yeni büyük plaklar ortaya çıkabilir. Bazen tüm deri kızarabilir.

Avuç içi ve ayak tabanlarında kızarık alanlarda iltihaplı noktacıklar görülen tipte sedef hastalığı tedaviye dirençlidir.

Saçlı deri ve tırnaklarda da sedef görülebilir. Tırnaklarda renk ve şekil değişikliği olabilir. Tırnak üstünde toplu iğne başı gibi çukurluklar, tırnakların uçlarında kalınlaşma, sarımsı yağlı görünüm sedef hastalığı için tipiktir. Saçlı deride küçük bir bölge etkilenebileceği gibi, bazen tüm saç cildi kızarıklık ve kepeklerle kaplanabilir.

Hastaların az bir bölümünde el ve ayakların parmak uçlarındaki eklemler de etkilenerek hareketler zorlaşır, ağrılı hale gelir.

Teşhisi
Sedef tanısı uzman hekim tarafından genellikle kolayca koyulur, ancak bazen biyopsi ve ek tetkikler gerekebilir.

Tedavi
Sedef hastalığı uygun tedavilerle kontrol altına alınabilir. Deri daha az kepekli ya da tamamen normal görünümüne kavuşur. Ancak sedef tedavi ile kaybolsa da, her zaman yeniden başlama ihtimali vardır.

Krem, merhem ve losyonlar hafif sedefte tedavinin temelidir. Nemlendiriciler kepeklenmeyi azaltır ve ihtiyaç duyuldukça kullanılabilir. D vitamini içeren kremler de uygulanabilir. Ultraviyole ışınları ve ağızdan verilen ilaçlar özellikle hastalığın tedaviye dirençli ve yaygın olduğu durumlarda kullanılabilir.

Zayıf kortizonlu ilaçlar deri katlanma bölgelerinde ve yüzde kullanılabilir. Güçlü kortizonlar derinin incelmesine neden olabileceğinden kullanımları hekim tarafından yakından takip edilmelidir.

Sedef hastalığının tedavisi uzun sürebilir ve iyi yönetilmesi gerekir. Tedaviler hastalığın ve hastanın durumuna göre seçilir. Tedavi seçenekleri zaman zaman yeniden değerlendirilir. Bu açıdan hastanın güvendiği bir hekimin takibi altında olması özel bir önem taşır.

Kliniğimizde sedef hastalığında bölgesel bir ultraviyole tedavisi olan mikrofototerapi yöntemi de uygulanmaktadır.

X
Sohbete Başla
Hemen Ara
Yol Tarifi Al