0224 224 85 85 info@mukaddesozcan.com Pzt - Cmt: 9.00 - 19.00
Dental Care

Siğil

Siğil; saçlı deri, tırnak, cinsel (genital) bölge, ağız içi dahil olmak üzere vücudun her bölgesinde görülebilen ve genellikle yeterince önemsenmeyen bulaşıcı bir virüs hastalığıdır.

Bulaşma
Siğiller kişiye doğrudan ya da mikroplu giysi ve yüzeyle temas yoluyla geçebilir. Hamam, havuz gibi yerlerde cilt yumuşayıp gevşediği için mikrobun vücuda, özellikle de ayak tabanına yerleşmesi daha kolay olur. Tırnak yiyenlerde, tahriş edici ya da kanatıcı şekilde manikür ve pedikür uygulamalarında siğil mikrobu tırnak kenarına yerleşir. Cinsel bölgede oluşan siğillerin bulaşma yolunu ise cinsel ilişki oluşturur.

Çeşitleri:

Basit Siğiller
Basit siğiller genellikle el parmaklarında, tırnakların kenarında ve bazen de vücudun diğer bölgelerinde görülür. Deri rengindeki pürtüklü kabarıklık ve yüzeyindeki kan damarlarından oluşan siyah noktalar teşhisi hemen koydurabilir.

Ayak Tabanındaki Siğiller
Ayak tabanındaki siğiller dışarı doğru büyüyemedikleri için derin tabakalara doğru ilerler ve üstüne basıldıkça ağrı yapar. Yanlışlıkla nasır zannedilip temizlenerek tedavi edilmeye çalışıldıkça daha çok yayılabilir.

Düz Siğiller
Düz siğiller vücudun herhangi bir bölgesinde ama daha çok yüzde görülen birkaç milimetre çaplı, kahverengi bene benzeyen çok sayıda üzeri düz kabarıklar şeklinde görülür.

Cinsel Bölge Siğilleri
Cinsel bölge siğilleri ben şeklinde siyah, kahverengi veya deri renginde, bazen de kabarık horoz ibiği şeklinde görülebilir. Siğiller bu bölgelerin dışında saçlı deri, ağız ve burun içi, tırnak kenarları da dahil olmak üzere vücudun her yerinde görülebilir. Cinsel bölgesinde siğili olan bir anneden doğan çocuğun ağzında ve solunum yollarında siğil yerleşebilir.

Tedavi
Basit siğiller, vücut direnci yüksek kişilerde kendiliğinden iyileşebilir. Ancak çoğalıp yayılmaları, tedaviye dirençli hale gelmeleri de mümkündür. Ayrıca siğili bulunan kişi, yakın temasta olduğu kişiler için bir enfeksiyon kaynağıdır. Cinsel bölge siğilleri ise rahim ağzı kanseri gelişimi için potansiyel risk taşır. Bu nedenle siğil görüldüğünde tedavinin hemen planlanması doğru olur.

Tedavi siğilin bulunduğu bölgeye ve cinsine göre değişir. Asitli krem ve solüsyonlar, koterizasyon (yakılarak tedavi), kriyoterapi (dondurarak tedavi) veya lazer tedavisi gibi yöntemler kullanarak mikrop tahrip edilir. Ayrıca vücut direncinin yüksek olması tedavi etkinliğinde rol oynadığından bunu belirlemek yönünde tetkik yapılır. Cinsel bölge siğilleri cinsel ilişki ile bulaştığından, hastanın ilişki ile geçen başka hastalıklar yönünden de araştırılması çok önemlidir. Ayrıca tekrarlamayı önlemek için eşin de tedavi edilmesi gerekir.

Korunma
Siğil mikrobu da diğer bütün mikroplar gibi ciltteki sıyrık, çizik, çatlak bölgelerden ya da mukoza ismi verilen ağız ve cinsel bölgedeki ince ve hassas deriden girip yerleşir. Bu yüzden deride herhangi bir yaralanma varsa bu bölge kapatılmalı ve dikkatle korunmalıdır. Havuz kenarı, hamam, otel odaları ve genel kullanıma açık yerlerde çıplak ayakla gezmek mikrop alınmasını kolaylaştırabilir.

Cinsel bölge siğillerinden korunmak için güvenli ilişki önem taşır. Prezervatif kısmen koruyucu olabilir.

Cinsel bölge siğilleri için aşı uygulaması
HPV aşısı, cinsel bölge siğillerinin rahim ağzı kanserine sebep olanlarına karşı geliştirilmiştir. Bütün siğil tiplerine karşı koruyuculuk sağlamamakla beraber bazı ülkelerde 12-15 yaşından itibaren uygulanması yaygın hale gelmiştir.

Kliniğimizde siğilleri yok etmek amacıyla koterizasyon, kriyoterapi ve lazer tedavisi yapıldığı gibi, gerekli durumlarda hastalarla görüşülerek HPV aşısı uygulanmaktadır.

X
Sohbete Başla
Hemen Ara
Yol Tarifi Al